Kocioł Vaillant wyłącza się - w zależności od modelu urządzenia oraz chwilowych warunków pracy i ustawień systemu grzewczego, może to być objawem różnego rodzaju nieprawidłowości lub normalnym sposobem pracy. Najczęściej zgłaszane przez Klientów sytuacje opisywane jako wyłączanie kotła to:

 

Podczas grzania wody kocioł włącza się i wyłącza:

Sytuacja taka może mieć miejsce gdy:

a) posiadamy kocioł dwufunkcyjny i pobieramy wodę bardzo małym strumieniem - wówczas by nie przegrzać wody urządzenie "taktuje" cyklicznie włączając i wyłączając palnik

b) posiadamy kocioł współpracujący z zasobnikiem wody - w takiej sytuacji taktowanie palnika może występować gdy zasobnik jest już prawie całkowicie nagrzany

W pozostałych sytuacjach włączanie i wyłączanie kotła przy grzaniu wody jest zazwyczaj symptomem nieprawidłowości w jego pracy które należy skonsultować z serwisem

 

Piec wyłącza się i zapala się czerwona lampka:

Należy upewnić się czy jest gaz i właściwe ciśnienie wody w kotle. Jeśli tak, należy jeden raz kocioł zresetować (zazwyczaj przyciskiem oznaczonym przekreślonym płomieniem). Jeśli zacznie pracować prawidłowo - było to prawdopodobnie chwilowe zakłócenie, jeśli problem się powtórzy - konieczna konsultacja z serwisem. Często przyczyną jest zbyt długi czas upływający od ostaniej konserwacji kotła - jego zanieczyszczenie i/lub rozregulowanie.

 

Vaillant grzeje parę minut a następnie wyłącza się

W przypadku kotłów z otwartą komorą spalania ma to zazwyczaj związek z wypływem spalin do pomieszczenia. Może to mieć związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem komina lub też z nieprawidłowościami wewnątrz samego kotła. W niedużych, szczelnych mieszkaniach miewa to też związek z ograniczonym dopływem powietrza do spalania - warto spróbować czy problemu nie rozwiąże uchylenie okna podczas pracy kotła, piecyka.

 

Vaillant podczas pracy centralnego ogrzewania często się wyłącza

Każdy kocioł ma pewną minimalną moc grzewczą z jaką może pracować. Jeśli chwilowy odbiór ciepła przez instalację jest mniejszy od tej wartości, urządzenie może pracować cyklicznie. Zazwyczaj ma to miejsce w niedużych instalacjach grzewczych (mieszkania, małe domki) i przy niskich temperaturach zadanych na kotle.

Jeśli jednak kocioł pracuje zawsze w sposób cykliczny, nawet jeśli zadamy na termostacie kotła wysoką temperaturę a instalacja nie jest jeszcze nagrzana, może to być objawem wielu problemów, szczególnie zbyt małego przepływu wody przez kocioł - zanieczyszczenia filtrów, zakamienienia wymiennika ciepła itp.

 

Kocioł Vaillant sam się włącza

Mamy kocioł dwufunkcyjny. Ogrzewanie jest wyłączone, ciepłej wody nie pobieramy, a mimo to kocioł sam się co jakiś czas na chwilę włącza. Dlaczego ?

W wielu kotłach Vaillant dwufunkcyjnych dostępna jest funkcja "ciepłego startu". Zapewnia ona utrzymywanie kotła w stanie nagrzanym po to by po odkręceniu ciepłej wody, była ona szybciej dostępna. Załączenie tej funkcji powoduje cykliczne, samoczynne uruchamianie urządzenia kilkadziesiąt razy na dobę.

W większości modeli załączenie funkcji ciepłego startu wykonujemy przez przekręcenie na moment pokrętła regulacji temperatury ciepłej wody na maksimum. Zapala się wówczas zielona lampka lub symbol "C" na wyświetlaczu. Wyłączenie wykonujemy analogicznie, przekręcając na chwilę pokrętło do pozycji minimum - symbol gaśnie.  Użytkownikom zdarza się czasami nieświadomie włączyć tę funkcję i wówczas pojawia się niezrozumiałe załączanie kotła.