Najczęściej spotykane na naszym rynku modele kotłów Vaillant i ich krótki opis:

Vaillant VCW(VC) 18-10 (24-10)

Znaki rozpoznawcze:

Na panelu sterowania jedno czarne pokrętło wyskalowane od 1 do 9, prostokątny manometr i termometr, dwa przyciski do obsługi płomienia dyżurnego, jeden lub dwa włączniki pod gumową osłonką.

Opis ogólny:

Typoszereg kotłów Vaillant wiszących, jedno lub dwufunkcyjnych, z palnikiem dyżurnym (tzw. „świeczką”), produkowanych i montowanych najczęściej w latach 1991-1995.

Są to kotły Vaillant o bardzo wysokiej jakości wykonania, ze stalowo – miedzianym głównym wymiennikiem ciepła. Prawidłowo serwisowane wykazują ponadprzeciętną trwałość i dobre parametry pracy nawet po wielu latach. Części zamienne do nich są już stopniowo wycofywane ze sprzedaży, mimo to dysponujemy ich zapasem umożliwiającym wykonanie większości napraw.

Porady dla Użytkownika:

W razie braku ogrzewania/ciepłej wody należy:

- upewnić się czy pali się płomień dyżurny (jeśli nie, należy spróbować go uruchomić zgodnie z instrukcją).

- sprawdzić i ew. uzupełnić ciśnienie wody w układzie C.O (powinno być na zielonym polu manometru). Uzupełnianie wody wykonujemy zaworem zamontowanym na instalacji (ten model nie ma go seryjnie wbudowanego)

- wyłączyć zasilanie wyłącznikiem głównym i po ok. 10 sek ponownie je załączyć.

Jeśli powyższe czynności nie rozwiążą problemu, zalecamy kontakt z serwisem kotłów Vaillant we Wrocławiu.

Vaillant VCW (VC) 180 (240, 280) (XE, XEU, PL).

Opis ogólny:

Typoszereg kotłów bliźniaczo podobnych do vcw 18-10 lecz wyposażonych w elektroniczny zapłon i jonizacyjną kontrolę płomienia.

Wszystkie uwagi i zalecenia eksploatacyjne są takie same jak dla w/wym modelu oprócz punktu dotyczącego płomienia dyżurnego, który w tej wersji nie występuje. Zamiast tego istnieje mechanizm zabezpieczenia, który powoduje „wyskoczenie” przycisku i zapalenie się czerwonej lampki na panelu sterowania w razie nieudanego zapłonu lub innych zakłóceń w pracy. Gdyby to się zdarzyło, należy jeden raz odblokować zabezpieczenie, naciskając przycisk. Jeśli w krótkim czasie usterka się powtórzy, zalecana jest konsultacja z serwisem Vaillant we Wrocławiu.

Vaillant VUW (VU) 180 (260) XE

Znaki rozpoznawcze:

Panel sterowania plastikowy, czarny, zielone pokrętła. Jeden okrągły termomanometr. Pionowy rząd kilku pomarańczowych lampek kontrolnych.

Opis ogólny:

Typoszereg kotłów Vaillant wiszących, jedno lub dwufunkcyjnych, z elektronicznym zapłonem i jonizacyjną kontrolą płomienia, produkowanych i montowanych najczęściej w latach 1996-2001.

Są to urządzenia o wysokiej trwałości i dobrych parametrach eksploatacyjnych, aczkolwiek ze względu na mały rozstaw lameli wymiennika ciepła dość wymagające w zakresie konserwacji. Wszystkie części zamienne do tego modelu są nadal dostępne, więc posiadając dobrze zachowany egzemplarz tego modelu warto o niego dbać gdyż cechuje się on wysoką trwałością i bardzo rzadkim występowaniem usterek innych niż wynikające z normalnego zużycia eksploatacyjnego podzespołów.

Porady dla Użytkownika:

W razie braku ogrzewania/ciepłej wody należy:

- sprawdzić i ew. uzupełnić ciśnienie wody w układzie C.O (powinno być rzędu 1- 1,5 bar). Uzupełnianie wody wykonujemy zaworem wbudowanym w kotle (wersje dwufunkcyjne) lub zewnętrznym (wersje jednofunkcyjne).

- sprawdzić stan lampek kontrolnych i porównać z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi (w razie jej braku skonsultować się z serwisem)

- w razie gdyby świeciła się czerwona kontrolka z symbolem przekreślonego płomienia, należy jeden raz wykasować blokadę przekręcając pokrętło trybu pracy na pozycję oznaczoną przekreślonym płomieniem. Kocioł ponowi próbę zapłonu. Jeśli problem powtórzy się w krótkim czasie, zalecamy konsultację z serwisem.

Jeśli powyższe czynności nie rozwiążą problemu, zalecamy kontakt z: serwis piecyków Vaillant we Wrocławiu

Vaillant VU/VUW 200 (240, 280); 202 (242, 282) / -5, 2-3, 2-5, 3-5, 3-3 (R1, R2, R3)

Znaki rozpoznawcze:

Kocioł wiszący. Panel sterowania plastikowy, jasny, jasne lub zielone pokrętła. Jeden okrągły manometr. Pionowy rząd kilku pomarańczowych lampek kontrolnych lub w innej wersji wyświetlacz ciekłokrystaliczny a pod nim 3 lampki kontrolne i 4 przyciski .

Opis ogólny:

Typoszereg kotłów Vaillant wiszących, jedno lub dwufunkcyjnych, z elektronicznym zapłonem i jonizacyjną kontrolą płomienia, produkowanych i montowanych w różnych wersjach od ok. 2001 roku do dnia dzisiejszego.

Są to podgrzewacze nowoczesne, w pełni odpowiadające obecnie uznawanym standardom w zakresie funkcjonalności i wyposażenia kotłów gazowych. Z ich bezawaryjności wynika często spotykany problem – niewykonywanie przez Użytkowników konserwacji lub ich wykonywanie pobieżne, przez firmy nieprofesjonalne. Taka eksploatacja każdy kocioł doprowadzi do bardzo złego stanu już po kilku latach pracy co przekłada się na kiepskie parametry pracy i kosztowne naprawy. W skrajnych przypadkach dochodzić może nawet do stopienia się plastikowego loga „Vaillant” i nadpalenia farby na obudowie.

Porady dla Użytkownika:

W razie braku ogrzewania/ciepłej wody należy:

- sprawdzić i ew. uzupełnić ciśnienie wody w układzie C.O (powinno być na zielonym lub szarym polu manometru). Do uzupełniania wody służy zawór napełniający dostępny od spodu kotła (wersje 2-funkcyjne). W zaworze powinna być zamontowana dźwignia; gdy jej brak można użyć śrubokręta płaskiego. W wersjach 1-funkcyjnych należy szukać zaworu napełniającego na instalacji.

- w wersjach z wyświetlaczem LCD sprawdzić czy nie wyświetlają się komunikaty błędów (kody F.xx). Jeśli nie – nacisnąć przycisk „i” oraz zanotować odczytany komunikat (w formacie s.xx) – przyda się przy rozmowie z serwisem. W wersjach bez wyświetlacza - sprawdzić stan lampek kontrolnych i porównać z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi.

- jeden raz zresetować kocioł naciskając przycisk oznaczony przekreślonym płomieniem.

Jeśli powyższe czynności nie rozwiążą problemu, zalecamy kontakt z profesjonalnym serwisem Vaillant – Wrocław.

 

Vaillant VC/VCW 196, 246 /2-7

Znaki rozpoznawcze:

Kocioł wiszący. Panel sterowania plastikowy, jasny, jasne pokrętła. Jeden okrągły manometr. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny a pod nim 4 przyciski. Tabliczka znamionowa widoczna od spodu obudowy.

Opis ogólny:

Typoszereg kotłów Vaillant wiszących, jedno lub dwufunkcyjnych, kondensacyjnych z wymiennikiem ciepła ze stali nierdzewnej

Są to podgrzewacze nowoczesne, w pełni odpowiadające obecnie uznawanym standardom w zakresie funkcjonalności i wyposażenia kotłów gazowych. Dla zapewnienia bezawaryjnej i długiej pracy należy koniecznie zadbać o dobrą jakość wody w układzie centralnego ogrzewania - przy pierwszym napełnieniu wodę uzdatnić w celu zapewnienia jej niskiej twardości, najlepiej także zastosować inhibitor oraz dbać o szczelność instalacji by ilość wody uzupełnianej nie przekroczyła 5% zładu CO rocznie.

Porady dla Użytkownika:

W razie braku ogrzewania/ciepłej wody należy:

- sprawdzić i ew. uzupełnić ciśnienie wody w układzie C.O (). Do uzupełniania wody służy zawór napełniający dostępny od spodu kotła (wersje 2-funkcyjne). W zaworze powinna być zamontowana dźwignia; gdy jej brak można użyć śrubokręta płaskiego. W wersjach 1-funkcyjnych należy szukać zaworu napełniającego na instalacji.

- Na wyświetlaczu LCD sprawdzić czy nie wyświetlają się komunikaty błędów (kody F.xx). Jeśli nie – nacisnąć przycisk „i” oraz zanotować odczytany komunikat (w formacie s.xx) – przyda się przy rozmowie z serwisem.

- jeden raz zresetować kocioł naciskając przycisk oznaczony przekreślonym płomieniem.

Jeśli powyższe czynności nie rozwiążą problemu, zalecamy kontakt z profesjonalnym serwisem Vaillant – Wrocław.

 

Ciąg dalszy w przygotowaniu....