Kocioł/podgrzewacz słabo grzeje wodę - to jedno z częstszych zgłoszeń serwisowych. Niska temperatura wody w kranie, pomimo ustawienia wysokiej temperatury na regulatorze w kotle/piecyku częściej związana jest z zagadnieniami obsługowo-regulacyjno-konserwacyjnymi (zbyt długi czas pracy od ostatniego przeglądu lub przegląd niefachowo wykonany) niż z usterką jakiegoś komponentu.

Rozważania poniższe dotyczą wyłącznie kotłów grzejących wodę przepływowo (kotły dwufunkcyjne, podgrzewacze). Najbardziej popularne kotły Vaillant spełniające to kryterium to:

  • Vaillant Atmotec
  • Vaillant Turbotec
  • Vaillant Mag
  • Vaillant VCW 240, VUW 240, VUW 260 XE

Rozważając przyczyny niskiej temperatury wody należy na początku ustalić, czy faktyczna wydajność kotła znacząco odbiega od nominalnej. Można w uproszczeniu przyjąć, że dla najbardziej popularnych kotłów o mocy ok 24 kW i temperaturze zimnej wody 5 st.C, jesteśmy w stanie uzyskać w kranie wodę gorącą (ponad 45 C) dla przepływu maksymalnie ok 8 litrów na minutę (ok 6,5 l/min dla kotłów 20 kW). Więcej zagrzać się taką mocą po prostu nie da. Zalecamy zatem, zanim stwierdzicie Państwo że z kotłem jest coś nie tak, domowym sposobem zmierzyć przepływ wody w kranie, w którym mamy problem z temperaturą. Można to zrobić mierząc czas napełniania naczynia o znanej pojemności.

Dla bardziej dociekliwych:

Można w prosty sposób w kilku krokach ocenić prawidłowość pracy kotła przepływowego. Często otrzymujemy od Klientów zapytania w stylu "Vaillant po przeglądzie słabo grzeje wodę, "fachowiec" stwierdził że jest dobrze a mnie to nie satysfakcjonuje. Żadnych pomiarów nie wykonano. Co mam zrobic dalej ?".

opcja 1: zmienić fachowca na takiego, który zamiast stwierdzać, zmierzy, policzy i udowodni swoją diagnozę

opcja 2: samodzielnie wykonać pomiary wg poniższej instrukcji:

  1. Zaopatrzyć się w naczynie o znanej pojemności np. wiaderko 10 litrów, termometr którym można zmierzyć w miarę dokładnie temperaturę wody oraz stoper
  2. Odczytać na obudowie kotła jego moc maksymalną w trybie podgrzewania wody użytkowej np. 24 kW
  3. Otworzyć maksymalnie kran z zimną wodą i pozwolić jej płynąć około 2 minuty
  4. Po tym czasie napełnić wiaderko wodą zimną i zmierzyć jej temperaturę.
  5. Ustawić na kotle maksymalną temperaturę ciepłej wody
  6. Otworzyć kran z ciepłą wodą i pozwolić jej płynąć około 3 minuty
  7. Po tym czasie podłożyć wiaderko i stoperem zmierzyć czas jego napełnienia
  8. Zmierzyć temperaturę wody w wiaderku
  9. Jeszcze raz otworzyć maksymalnie ciepłą wodę i na liczniku gazowym odczytać ilość przepływającego gazu w ciągu 30 sekund np. 24 dm3
  10. Wykonać proste obliczenie wg wzoru: rzeczywista moc grzewcza kotła = (temperatura wody ciepłej - temperatura wody zimnej) * 4,186 * (pojemność wiaderka[litrów] / czas napełniania wiaderka[sekund])

Otrzymany wynik – rzeczywista moc grzewcza kotła - mówi nam z jaką mocą kocioł faktycznie podgrzewa wodę. Na przykład: temperatura wody zimnej 5C, ciepłej 45C, wiaderko 10 l napełnione w 70 sekund - po obliczenu daje wynik 23,9 kW.

Wynik pomiaru przepływu gazu (dla gazu ziemnego gz 50, G20) jest w przybliżeniu liczbowo równy mocy grzewczej przez urządzenia. Na przykład: przez 30 sekund przepłynęło 24 dm3 gazu - moc powinna wynosić 24 kW.

W kotle pracującym prawidłowo wyniki obydwu pomiarów powinny być (+/- kilka - kilkanaście  procent) takie same i równe odczytanej z tabliczki znamionowej mocy kotła. Jeśli tak jest, urządzenie pracuje prawidłowo, przynajmniej pod kątem wydajności grzania wody. Jeśli natomiast którykolwiek z pomiarów znacząco odbiega od mocy znamionowej, oznacza to że kocioł pracuje źle - może być rozregulowany, niesprawny, zanieczyszczony, może w nim zachodzić niezupełnie spalanie i produkcja tlenku węgla. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować sprawę ze swoim serwisantem lub w razie wątpliwości co co jego kompetencji skorzystać z usług profesjonalnego serwisu kotłów Vaillant.