Termostaty pogodowe firmy Vaillant dla poprawnej pracy wymagają dokładnego ustawienia krzywej grzewczej.

Czynności tej nie jest w stanie wykonać poprawnie instalator ani serwisant przy uruchomieniu systemu grzewczego gdyż jej optymalne wyregulowanie wymaga obserwacji zachowania systemu grzewczego w dłuższym okresie czasu. Wstępna, typowanastawa jest oczywiście w momencie uruchomienia wykonywana, lecz zazwyczaj okazuje się ona nie być wartością optymalną.

Nowe modele termostatów np Calormatic 470/4 udostępniają funkcję automatycznej adaptacji krzywej grzewczej. Doświadczenie wskazuje jednak, że pod wieloma względami korzystniej jest ustawić krzywą grzewczą ręcznie na stałą, optymalną wartość, która nie będzie się zmieniać. 

Dlaczego stałą ? Krzywa grzewcza to w istocie parametr wiążący charakterystykę cieplną budynku z charakterystyką systemu grzewczego. Obie te wartości to stałe, więc i krzywa grzewcza powinna być i jest stałą. Prawidłowe ustalenie jej wartości jest warunkiem optymalnej pracy systemu grzewczego.

Wyznaczenie krzywej grzewczej drogą analityczną jest trudne i nie gwarantuje uzyskania dokładnej wartości gdyż istnieje wiele parametrów budynku których dokładnej wartości nie jesteśmy w stanie wyznaczyć.

Użytkownikom posiadającym urządzenia z automatyką pogodową proponujemy następującą, empiryczną metodę wyznaczenia właściwej krzywej grzewczej:

  1. Wybieramy okres ze względnie stałą, najlepiej lekko ujemną temperaturą zewnętrzną.
  2. Ustawiamy regulator w tryb ciągłej pracy dziennej (utrzymywanie temperatury komfortowej przez całą dobę)
  3. Wyłączamy w regulatorze parametr opisany jako "wpływ pomieszczenia" - ustawiamy pracę jako "czysta pogodówka"
  4. Ustawiamy temperaturę zadaną pomieszczeń na typową, referencyjną wartość np 21 st.C, maksymalnie odkręcamy wszystkie termostaty grzejnikowe (jeśli są zamontowane)
  5. Obserwujemy temperaturę jaka ustabilizuje się w domu. Jeśli uzyskana temperatura będzie wyższa od wartości referencyjnej - obniżamy krzywą grzewczą. Jeśli niższa - podnosimy krzywą grzewczą. Zmiany wykonujemy w małych krokach, po każdej zmianie odczekujemy długi czas (przynajmniej 1-2 doby) do czasu ustabilizowania się nowej temperatury.
  6. Po uzyskaniu takiego ustawienia krzywej grzewczej, przy której rzeczywista temperatura będzie zbliżona do zadanej, operację można uznać za zakończoną.
  7. Wracamy do pierwotnych ustawień regulatora. Załączamy wpływ pomieszczenia w trybie "korekta" lub "termostat" pamiętając, że zazwyczaj opcja pierwsza jest bardziej optymalna do współpracy z kotłami kondensacyjnymi, a druga - niekondensacyjnymi.